Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti tedavisi normal diş yapısının olması gerektiğinden farklı ve çapraşık olması durumunda bu sorunun düzeltilmesi için ağız, diş, ve kafa yapısını inceleyerek dişlerdeki çapraşık diş problemlerini düzeltip, kişinin istediği dişlere kavuşmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Hastanın Alt çenesinin ileride veya geride olması, iskeletsel bozukluklarının mevcut olması veya kişinin çene yapısının uyumsuzluk göstermesi ortodontik problemlerin oluşma sebeplerinden birkaçıdır. Bu problemlerin nasıl oluştuğuna gelecek olursak bunlara örnek olarak; çocukken biberonu ve emzikleri gereğinden çok daha fazla kullanmak, el tırnaklarını emmek veya parmakları emmek gibi durumlar ortodontik problemlerin ortaya çıkmasında etkili olduğunu düşündüğümüz etkenlerdendir. Erken yaşlarda meydana gelen süt dişlerinin erken veya geç kayıpları da bu tarz ortodontik problemler ortaya çıkarabilir.

• Braketli Ortodontik Tedavi (Tel Tedavisi)
Genellikle “geleneksel diş telleri” de denir, metal diş telleri iki temel bilesene sahiptir. Bunlar dişe uygulanan metal braket ve dişlere baskı uygulamak ve sonuçta bunları hareket ettirmek için raketlerden geçirilen bükülebilir metal teldir. Bu metal diş telleri çoğu çocuk hastanın tercih ettiği bir yöntemdir. Orthodontic tedaviler söz konusu olduğunda, secim yapabileceğiniz birçok farklı seçenek vardır. Ortodontik braketleme,
modern orthodontic uygulamalarda en fazla kullanılan tedavi seklidir. Orthodontic tedavilerde ideal sonuçların elde edilmesi için hasta uyumu çok önemlidir. Braket yapımında metal, seramik ve plastik materyaller gibi farklı tip materyaller kullanılmaktadır. Fiziksel özelliklerinin iyi olması, kimyasal aşınmaya dirençli olması ve ekonomik avantajlar nedeniyle en çok kullanılan materyal, paslanmaz metal braketlerdir.

• Invisalign (Şeffaf Plakla Ortodontik Tedavi)
Şeffaf plak tedavisi çarpışık dişlerin düzeltilmesi, hizalanması ve çenenin yeniden yapılandırılmasını sağlayan ortodontik bir tedavidir. Şeffaf plak tedavisi, geleneksel ortodontik tedavilere göre birçok avantaj sunabilir. Bunlardan öne çıkanları, metal diş telleri veya braketlerin aksine daha konforlu ve estetik bir görünüm
sunması olabilir. Tedavi süresinin daha kısa olması ve günün belirli saatlerinde çıkarılması ise sunduğu diğer
avantajlar arasında yer alabilir. Şeffaf plak tedavisi, diğer diş teli tedavileri gibi dişlerin görünümünü zaman
içinde düzelten bir yöntemdir. Şeffaf plaklar, dişlerin çevresine tam olarak oturur ve fark edilmesi zordur. Klasik diş teli tedavilerinde bazı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi yasakken, şeffaf plak tedavisinde istenilen yiyecekler tüketilebilir.